Информацията, която не откривате в новия сайт може да намерите на https://arhiv.krumovgrad.bg. Благодарим ви за разбирането.

Правилници

П Р А В И Л Н И К ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА ОБЩИНСКО СОЦИАЛНО ПРЕДПРИЯТИЕ „СОЦИАЛНА ПОДКРЕПА, СТРОИТЕЛНИ И РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ – КРУМОВГРАД“

                                                                          

П Р А В И Л Н И К

ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА ОБЩИНСКО СОЦИАЛНО ПРЕДПРИЯТИЕ „СОЦИАЛНА ПОДКРЕПА, СТРОИТЕЛНИ И РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ – КРУМОВГРАД“

Приет с с Решение № 603 от Протокол № 33 от 30. 08.2018 г. на Общински съвет - Крумовград

Във връзка с изпълнението на дейност по проект „Общинско социално предприятие „Социална подкрепа, строителни и ремонтни дейности – Крумовград“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г., приоритетна ос 2 „Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване“ по договор за безвъзмездна финансова помощ № BG05M9OP001-2.010-0275-C01, сключен между Министерството на труда и социалната политика и Община Крумовград.

 

Раздел I

Общи разпоредби

Чл. 1. Този правилник урежда предмета на дейност, наименованието и  седалището на предприятието, основните цели и функции, структурата и числения състав, управлението, финансирането и имуществото на общинското социално предприятие.

Чл. 2. Общинското социалното предприятие се създава на основание чл. 52 и 53 от Закона за общинската собственост след одобряване на проект № BG05M9OP001-2.010-0275-C01 „Общинско социално предприятие „Социална подкрепа, строителни и ремонтни дейности – Крумовград“, финансиран от ОПРЧР.

Чл. 3. (1) Общинското социално предприятие се създава, преобразува и закрива с решение на Общински съвет – Крумовград, по предложение на Кмета на община Крумовград.

(2) Общинското социално предприятие е създадено с Решение № 603 от Протокол № 33 от 30. 08.2018 г. на Общински съвет - Крумовград.

(3) Общинското социално предприятие осъществява дейността си на територията на община Крумовград.

(4) Общинското социално предприятие осъществява дейността си въз основа на настоящия правилник и в съответствие със Закона за общинската собственост и приети от Общински съвет – Крумовград подзаконови актове.

(5) Общинското социално предприятие осъществява дейността си под наименованието Общинско социално предприятие „Социална подкрепа, строителни и ремонтни дейности – Крумовград”.

Чл. 4. Социалното предприятие не е юридическо лице и изпълнява дейността си от името на община Крумовград, в рамките на предоставените му правомощия.

Раздел II

Предмет на дейност

Чл. 5. Общинското социално предприятие е с предмет на дейност в две направления:

  1. Направление „Социална подкрепа на възрастни хора“ – предоставяне на социална услуга „Домашен помощник“, която включва:
  • Оказване на битови услуги – закупуване на хранителни продукти, медикаменти и вещи от първа необходимост, заплащане на електрическа енергия, ВиК и телефонни разходи, данъци и др.
  • Помощ в общуването и осъществяване на социални контакти;
  • Оказване на помощ и съдействие при изготвяне на документи за Дирекция „Социално подпомагане“, Общинска администрация, ТЕЛК и др.
  • Осигуряване на подходяща среда за активни социални контакти.

Услугата ще се предоставя на:

  • Самотно живеещи възрастни хора;
  • Хора, които по здравословни причини на са в състояние сами да организират бита си и да поддържат хигиената в дома си;
  • Хора с увреждания;
  • Хора с трудна подвижност;
  • Хора в риск от попадане в институция;
  • Хора, които се нуждаят от помощ в грижа за себе си и дома си.

Основните дейности извършвани от домашния помощник, свързани с  подобряване качеството на живот на потребителите са:

  • Поддържащо почистване на обитаваното от лицето помещение;
  • Смяна и пране на постелъчно бельо;
  • Простиране, гладене, сортиране и подреждане на прането;
  • Готвене съобразно здравословното състояние на лицето, сервиране, отсервиране, измиване на посуда и почистване на мястото за хранене;
  • Изхвърляне на отпадъците;
  • Помощ при приготвяне и приемане на храна;
  • Пазаруване – снабдяване с ежедневно необходими продукти и лекарства;
  • Извършване на плащания за битови услуги.
  1. Направление „Строителни и ремонтни дейности“ – дейности по строителство, ремонт и поддържане на сгради, пътища и съоръжения:
  • Почистване на строителната площадка и подготовка за извършване на строителни дейности;
  • Товарене, разтоварване и пренасяне строителни материали и изделия, инструменти и оборудване;
  • Изкопаване и подравняване на изкопи, като предимно използва ръчни инструменти;
  • Смесване, насипване и разстилане на бетонови и други строителни смеси;
  • Разбиване на бетон, камъни и други материали;
  • Подпомагане издигането, сглобяването и разглобяването на скелета и други строителни конструкции;
  • Участие в извършването на основни строителни дейности;
  • Използва ръчни колички за събиране и изнасяне на строителните отпадъци от строителната площадка;
  • Използване на ръчни инструменти.

 

 

Раздел III

Наименование и седалище

Чл. 6. Общинското предприятие осъществява дейността си под наименованието Общинско социално предприятие „Социална подкрепа, строителни и ремонтни дейности – Крумовград“ със седалище гр. Крумовград, ул. „Трети Март “ № 3 (сградата на бившето „АПК“).

Раздел IV

Основни цели и функции

Чл. 7. (1) Основната цел на Общинското социално предприятие е осигуряване на социален капитал чрез подкрепа за осигуряване на заетост и подобряване качеството на живот на лица от уязвими групи. Чрез общинското социално предприятие ще се подобри жизненото равнище на лицата от уязвими групи посредством осигуряване на заетост и предоставяне на подкрепа, чийто краен резултат е ефективното им социално включване.

Специфични цели:

  • Създаване на възможности за заетост и професионална интеграция на хора в неравностойно положение на пазара на труда и други социално изключени лица;
  • Подкрепа към обучителни мерки за придобиване на умения на представителите на уязвими социални групи и знания в реална работна среда;
  • Придобиването на реални трудови и професионални умения на пазара на труда, преодоляване на социалната им изолация и стимулиране на конкурентоспособността им в работна среда;
  • Борба с бедността и социалното изключване;
  • Повишаване на заетостта и жизнения стандарт.

Раздел V

Структура и числен състав на Социалното предприятие

Чл. 8. Организационната структура на общинското предприятие се утвърждава от Общински съвет – Крумовград, съгласно Приложение № 1 към настоящия правилник, а длъжностното разписание от Кмета на общината.

Чл. 9. Общинското социалното предприятие „Социална подкрепа, строителни и ремонтни дейности –- Крумовград“  има следната структура и числен състав:

   /1/ Персонал на Общинското социално предприятие – численост 4 броя:

  1. Ръководител – 1 бр.;
  2. Социален работник – 1 бр.;
  3. Счетоводител/стоковед – 1/2 бр.;
  4. Технически сътрудник-строителство – 1/2 бр.

 /2/ Представители от целевите групи наети в социалното предприятие – численост 31 броя:

  1. Помощник в строителството – 11 бр.
  2. Домашен помощник – 20 бр.

Чл. 10.  Ръководителят отговаря за управлението на социалното предприятие; контролира законосъобразността и целесъобразността на извършваните от предприятието дейности и разходи; координира работата на служителите на социалното предприятие, преглежда и ревизира тяхната работа; разпределя и делегира задачи и отговорности на служителите на предприятието; упражнява оперативен контрол на задачите на членовете на екипа; съблюдава изпълнението на времевите графици; контролира отчетността, проверява и наблюдава работата на персонала.

Чл. 11. Социалният работник поддържа непрекъснат контакт със заетите лица (домашни помощници). Изготвя оценки на потребностите, графици за работа, индивидуални планове, следи за качеството на предлаганите услуги по проекта и подпомага дейността на ръководителя. Предоставя необходимото социално консултиране на персонала на социалното предприятие, свързано с тяхната мотивация и желание за бъдеща реализация.

Чл. 12. Счетоводител/стоковед отговаря за законосъобразността и целесъобразността на направените разходи от социалното предприятие; регистрира и документира всеки разход и свързаните с него счетоводни документи; подготвя ведомости, финансови доклади и взема отношение по финансови въпроси, свързани договори за услуги, доставки и др.; подготвя и извършва плащания; изготвя документи, съгласно методите за финансово управление на предприятието; изпълнява всички задачи, свързани със снабдяването - отговаря за проучването и идентифицирането на потенциалните доставчици; анализира потребностите от доставки; обработва и съхранява цялостната документация по доставка на материали и др.

Чл. 13. Техническият сътрудник отговаря за техническите въпроси и организацията на работата в предприятието, подпомага технически ръководителя и счетоводителя на социалното предприятие, координира и наставлява работата на помощниците в строителството. Следи за качествено изпълнение на извършената работа, изпълнение в срок и за прилагане на правила за здравословни и безопасни условия на труд.

Раздел VI

Управление

Чл. 14. Кметът на Община Крумовград:

   /1/ Утвърждава длъжностното разписание, както и други документи произтичащи от дейността на предприятието.

   /2/ Назначава ръководителя на Общинското социално предприятие и сключва индивидуален трудов договор с него, съгласно Кодекса на труда.

   /3/ Назначава персонала на Общинското социално предприятие и сключва индивидуални трудови договори, съгласно Кодекса на труда.

   /4/ Извършва всички промени, свързани с Кодекса на труда.

Чл. 15.  Ръководителят на Общинското социално предприятие организира, ръководи и контролира цялостната дейност на общинското социално предприятие при спазване на изискванията на действащото законодателство, решенията на Общински съвет Крумовград и наредби, свързани с дейността на общинското предприятие.

Раздел VII

Финансиране на предприятието

Чл. 16.  Общинското социално  предприятие „Социална подкрепа, строителни и ремонтни дейности – Крумовград “ е създадено в изпълнение на дейност по проект „Общинско социално предприятие „Социална подкрепа, строителни и ремонтни дейности – Крумовград“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г., приоритетна ос 2 „Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване“ по договор № BG05M9OP001-2.010-0275-C01 между Министерството на труда и социалната политика и Община Крумовград

   /1/ Цялостната дейност на предприятието за период от 12 месеца се финансира със средства от бюджета на проекта.

   /2/ Разходите на социалното предприятие се отчитат, като разходи по бюджета на проекта, които трябва да се равняват на размера на средствата, верифицирани от страна на Управляващия орган.

   /3/ След приключване на проекта социалното предприятие продължава дейността си минимум шест месеца, като се запази минимално изискуемия брой представители на уязвимите групи (50%).

Чл. 17.  Цялостният контрол по изпълнение на дейността на Общинското социално предприятие се осъществява от Кмета на Общината. Той може да делегира своите права със заповед на определено от него лице.

 

Раздел VIII

Имущество

Чл. 18. Общинското социално предприятие ползва общинско имущество – три помещения, след ремонт на същите по проекта, от сграда, общинска собственост с адрес ул. „Трети март“ № 3 (бившето АПК). Помещенията са  предоставени с решение на ОбС. Общинското социално предприятие ползва  офис техника и обзавеждане, закупени по проекта.

Чл. 19. Общинското социално предприятие използва предоставеното имущество за изпълнение предмета на дейността си и не може да го използва за други цели, да го преотстъпва на трети лица.

 

Раздел IX

Допълнителни разпоредби

  • 1. По смисъла на този правилник:

„социално предприятие“ означава предприятие, независимо от правната му форма, което:

а) в съответствие със своя правилник, има за основна цел постигането на измеримо, положително социално въздействие, а не генерирането на печалба за своите собственици и което:

- предоставя услуги или стоки, които генерират социална възвръщаемост

 и/или

- използва метод за производство на стоки или услуги, който въплъщава неговата социална цел;

б) използва своята печалба на първо място  за постигането на основната си цел;

в) се управлява по предприемачески, отчетен и прозрачен начин.

  1. Под социална възвращаемост следва да се разбира действия и/или дейности, насочени към подобряване качеството на живот на уязвими групи. Под социална възвращаемост не се разбира и не следва да се включват дарения и благотворителност.

Под понятието „на първо място“ следва да се разбира минимум 51 % от печалбата, която трябва да се насочва към основната цел на социалното предприятие. Основната цел на социалното предприятие трябва да води до постигане на измеримо положително социално въздействие. 

 

Раздел X

Заключителни разпоредби

  • 1. Този правилник се приема на основание чл. 21. ал. 1 и ал. 2 от ЗМСМА и чл. 52 и чл. 53 от Закона за общинската собственост.
  • 2. Настоящият правилник се приема с решение на Общински съвет – Крумовград.
  • 3. Изменения и допълнения в правилника се правят с решение на Общински съвет – Крумовград.
  • 4. За неуредени в настоящия правилник въпроси, Общински съвет –Крумовград приема отделни решения.
  • 5. Контролът по изпълнението на този правилник се осъществява от Кмета на община Крумовград и/или изрично определено от него лице.

 

Приложение № 1 към чл. 8

ОРГАНИЗАЦИОННА СТРУКТУРА И ЧИСЛЕН СЪСТАВ НА ОБЩИНСКОТО ПРЕДПРИЯТИЕ „СОЦИАЛНА ПОДКРЕПА, СТРОИТЕЛНИ И РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ – КРУМОВГРАД “

 

                                                                                              

  • Посещения: 815

Намерете ни във Facebook

 

За връзка с община Крумовград

Logo Footer

гр. Крумовград п.к. 6900,
пл. България №5
ЕИК: 000235913
За връзка с община Крумовград

minkrum@krumovgrad.bg

тел: 03641 / 20 10, 20 11, Вътрешен 163
факс: 03641 / 70 24
Работно време: 8.00 - 17.00
Дежурни по ОСС в Община Крумовград: 03641 / 20-00,
мобилен: 0886073399

 

Къде се намираме:

kg map