Информацията, която не откривате в новия сайт може да намерите на https://arhiv.krumovgrad.bg. Благодарим ви за разбирането.

Наредби

Наредба за рекламната дейност на територията на община Крумовград

Н А Р Е Д Б А

ЗА РЕКЛАМНАТА ДЕЙНОСТ

НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА КРУМОВГРАД

РАЗДЕЛ I
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ


             Чл. 1. Разпространяването на информация със средствата на външната реклама, надписите и информационно-указателните табели на територията на община Крумовград, става при спазване изискванията на настоящата Наредба и действащото законодателство.

             Чл.2. (1) По смисъла на тази наредба:

             1."Външна реклама" е всеки текст, обемна форма или изображение, предназначени да информират обществеността или да привличат нейното внимание с търговска цел, които не се разпространяват чрез средствата за масово осведомяване, телекомуникациите или пряко до индивидуален клиент;

             2."Надпис" е всеки текст, обемна форма или изображение, закрепени върху сграда, свързани с функцията на даден обект в нея;

             3."Информационно-указателна табела" е всеки текст, обемна форма или изображение, указващи близостта на една сграда или терен, където се извършва определена дейност;

  1. "Рекламни материали" ("знамена", "транспаранти") "надписи и информационно-указателни табели с временен характер" са обозначаващите акционни, обществени, строително-ремонтни работи или предоставяне под наем и други дейности.

(2) За краткост изброените в ал. 1 понятия ще бъдат наричани рекламно-информационни елементи (РИЕ).

(3) (нова – решение №470/20.09.2006г. ) По смисъла на тази наредба не са рекламно информационни елементи:

  1. надпис за вида на обекта и такъв поставен на основание и в съответствие с изискванията на Закона за защита на потребителите. Наредбата за категоризиране на средствата за подслон, местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения и други нормативни документи с площ до 0,30 кв.м.
  2. текстове на съобщения, свързани с разпродажба, сезонна промяна на цени.
  3. обяви, афиши, плакати и други материали, които информират обществеността за събития с нетърговски характер.
  4. обяви за търсене и предлагане на квартири с изключение на обяви на фирми, занимаващи се с търговия на недвижими имоти.
  5. обяви за свободни работни места, търсене и предлагане на квартири с изключение на обяви на фирми, занимаващи се с търговия на недвижими имоти.
  6. фирмени наименования и знаци върху собствени превозни средства.

            


РАЗДЕЛ II

ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ


             Чл. 3. Рекламно-информационните елементи (РИЕ), независимо от техния вид, трябва:

  1. да бъдат изработени от трайни материали, устойчиви на вятър и др. атмосферни условия, съгласно изискванията на съответните стандарти;
  2. да бъдат пожаро- и електрообезопасени;
  3. да бъдат поддържани в добро състояние по отношение тяхната чистота и функция от физическото или юридическото лице, техен собственик;
  4. (изменена – решение №470/20.09.2006г. ) да съдържат отбелязани името и адреса на собственика, респективно юридическо или физическо лице, страна по договор .

Чл. 4. При разполагане на РИЕ е необходимо:

  1. да не се нарушават условията на обитаване;
  2. да не се създават рискови условия за безопасността на движение;
  3. да не се закрива друго рекламно пано, търговски или друг обществен обект, както и да не се затруднява подхода към него.

Чл. 5. След поставяне, собственикът на РИЕ е длъжен да поправи евентуалните повреди на покриви, калкани, други части на сгради, както и повредите върху площи, настъпили вследствие на изпълнението (монтажа) на рекламния обект и да поддържа РИЕ в изправно състояние.

Чл. 6. Всички текстове в областта на външната реклама, надписите и информационно-указателните табели е необходимо да бъдат изписани на български език, като може да се дублират и на чужд език с размер на шрифта не по-голям от този на българския. Изключение се допуска само за търговска марка или фирмен знак (лого) на предприятия с доказана международна известност.

              Чл. 7. (1) Не се разрешава:

  1. монтирането на РИЕ върху сграда, имот или съоръжение без писмено съгласие на техния собственик, както и върху сгради и съоръжения, определени с други закони;
  2. използването на светлинни символи и шрифтови надписи, прилагани или наподобяващи елементите от системата за регулиране на движението;
  3. извършването на политическа агитация чрез РИЕ, освен поставянето на информационни, указателни и агитационни материали върху клубовете на политическите партии;
  4. пропагандирането под каквато и да е форма на омраза и насилие, расова или етническа нетърпимост.

(2) Не се допуска рекламирането на:

  1. забранени за употреба вещества и препарати с наркотично и/или стимулиращо действие;
  2. лекарствени средства, за които има забрана или ограничения, предвидени в специални нормативни актове;
  3. тютюневи изделия;
  4. полезни качества на алкохолни напитки;
  5. порнографски материали;
  6. оръжия;
  7. други материали в отклонение от моралните норми в страната;
  8. (обявена за нищожна с реш № 136/02.10.2017 г. на АС –Кърджали) определена религия или религиозна общност.

(3) Не се допуска разполагането на РИЕ, които:

  1. съдържат невярна или подвеждаща информация;
  2. рекламират стоки и услуги посредством твърдения за недостатъци на други стоки или услуги;
  3. накърняват правата и доброто име на граждани и/или юридически лица.


РАЗДЕЛ III

ВЪНШНА РЕКЛАМА

 

Чл. 8. Външната реклама може да бъде:

  1. светлинна и друга реклама по покривите;
  2. крайпътна реклама, закрепена неподвижно, касети, осветени отвътре, рекламни пана за лепене на плакати (осветени или неосветени);
  3. реклама по калкани и фасади на сгради над партерните етажи;
  4. реклама към градския партер: магазини, заведения и др. обекти с обществено-обслужващи функции, разположени перпендикулярно или успоредно на фасадата или по тротоара;

Чл. 9. Несветещата реклама се поставя на не по-малко от 50 см от нивото на терена. Нейните параметри следва да бъдат съобразени с конкретната градоустройствена обстановка.

Чл. 10. Светещата реклама е тази, която използва собствен източник на светлина. Ако съоръжението, носещо светеща реклама, е поставено върху покрив, неговите параметри следва да бъдат съобразени с архитектурния образ (силует, пластично оформление и др.) на сградата.

Чл. 11. Не се разрешава разполагането на съоръжения за външна реклама на територията на община Крумовград върху:

  1. сгради, обявени за паметници на културата, както и във визуалния обсег на възприятието им, освен за случаите, разрешени от НИПК;
  2. скулптурни паметници и др. елементи на декоративната пластика, както и във визуалния обсег на възприятието им;
  3. природни забележителности и резервати;
  4. алеите и тревните площи на градския парк, с изключение на периферните части, граничещи с пътната мрежа;
  5. всякакъв вид дървета и едроразмерна растителност;
  6. стени на гробищни паркове, както и в самите тях;
  7. стълбове на далекопроводната електрическа мрежа;
  8. елементи от системата за регулиране на движението по пътищата;
  9. сгради на представителните държавни и общински институции.


РАЗДЕЛ IV

РЕКЛАМА КЪМ ЕЛЕМЕНТИТЕ НА ГРАДСКОТО ОБЗАВЕЖДАНЕ

 

Чл. 12. Разполагането на реклами към спирките на обществения транспорт и павилионите се разрешава само на определените за това места. Тези реклами могат да бъдат с единична площ до 2 кв. м.

Чл. 13. Безплатни съобщения за културни, спортни, хуманитарни прояви и др. се поставят само на определените за това места - афишни колонки, информационни табла и др.. Върху тях не могат да се поставят други материали преди завършване на проявата, за която първите информират.


РАЗДЕЛ V

НАДПИСИ

 

Чл. 14. (1) Надписите могат да бъдат поставени въз основа на одобрени проекти:

  1. върху козирки и навеси, ако тяхната височина не надвишава 1 м и не закрива отвори по фасадите;
  2. пред балкони или прозоречни отвори, ако не са по-високи от парапета на балкона или под прозоречния парапет;
  3. вертикално по фасадата на сградата;

(2) Надписите са елемент от проекта за графично и цветово оформление на обекта, за който са предназначени. Одобряването на този проект се извършва от главния архитект, който одобрява архитектурния проект за обекта.

Чл. 15. Надписите, поставени върху стена или успоредно на нея, не трябва да надвишават нейните граници, нито да бъдат разположени на повече от 25 см от нея.

Чл. 16. Надписът се премахва от собственика (ползвателя) и мястото се привежда в първоначалния му вид в срок до един месец след прекратяване на дейността в обекта, за който е предназначен.

РАЗДЕЛ VI
ИНФОРМАЦИОННО-УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ

 

Чл. 17. (1) Информационно-указателните табели се подчиняват на разпоредбите на Раздел III от тази наредба. Те изключват указателните знаци, описани в Закона за движение по пътищата и Правилника за неговото прилагане.

(2) Размерите на информационно-указателните табели не трябва да надвишават 1,5 кв. м., като вертикалният ръб трябва да бъде поставен на разстояние от края на уличното платно не по-малко от 0,80 м., а долния хоризонтален - на височина не по-малко от 2,50 м от нивото на терена.

РАЗДЕЛ VII
РЕКЛАМНИ МАТЕРИАЛИ С ВРЕМЕНЕН ХАРАКТЕР

 

Чл. 18. (1) Рекламни материали (знамена, транспаранти и др.) с временен характер, могат да се разполагат на определените за това места и могат да носят само информация, свързана с икономически, социални, културни, политически и спортни прояви. Те могат да бъдат инсталирани за срок не по-дълъг от един месец.

(2) Върху сгради могат да бъдат разполагани временни надписи за събития, които се извършват в сградата.

Чл. 19. Безплатна временна информация може да бъде разрешена от кмета на общината по изключение, във връзка със събития от общоградски, национален или международен характер.

Чл. 20. Рекламни материали (знамена, транспаранти), надписи и информационно-указателни табели с временен характер се демонтират до 7 дни след изтичане срока за разрешаването им.

РАЗДЕЛ VІІІ

РЕД ЗА РАЗПОЛАГАНЕ

 

Чл.21. (1) (изменена – решение №470/20.09.2006г. ) Рекламно-информационни елементи могат да се разполагат на територията на община Крумовград въз основа на одобрени проекти, разрешение издадено от главния архитект по чл.57 от ЗУТ и след заплащане на необходимите такси съгласно тази наредба.

(2) (изменена – решение №470/20.09.2006г. )В случаите, когато РИЕ се поставят върху имот общинска собственост, освен документите по ал.1, се изисква и договор за наем или документ за платена такса с община Крумовград.

(3) Не се изисква разрешение за разлепване на безплатни обяви, описани в чл.13.

(4) (нова – решение №470/20.09.2006г. ) Таксите са:

  1. такса за обсъждане на проекти по чл.23 по наредната:

а/ специални рекламни пана – осветени отвътре касети, светлинни стени, бягащи светлинни пътеки, видео стени и други технически сложни съоръжения–30 лв.;

б/ фирмени пана, транспаранти и др.    – 25 лв.;

в/ информационно-указателни табели   - 15 лв.

  1. такса за разрешение за поставяне по чл.25, ал.1, т.3 от наредбата:

а/ такса за разрешение за поставяне - 35 лв.

               б/ такса за разлепване на печатни рекламни материали и реклами по чл.18 от наредбата – до 30 бр. 15 лв., над 30 бр. 25 лв.

Чл.22. Исканията за разполагане на РИЕ се отправят в писмен вид до Кмета на общината.

Чл.23. (1) Общинският експертен съвет по устройство на територията (ОЕСУТ) разглежда исканията за:

  1. външна реклама;
  2. реклама към елементите на градското обзавеждане;
  3. обекти, които са общинска собственост.

(2) Главният архитект на общината разглежда исканията за:

  1. надписи;
  2. информационно-указателни табели;
  3. рекламни материали с временен характер.

Чл.24. (1) Към исканията за разполагане на РИЕ се прилагат:

  1. Документ за собственост или писмено съгласие от собственика на сградата, съоръжението или терена, където ще се разполагат РИЕ.
  2. Схема на мястото, избрано за разполагане на РИЕ.
  3. Проект за РИЕ.

(2) Съгласието по ал.1, т.1 за имоти, които не представляват общинска собственост, се дава:

  1. От ведомството или организацията, стопанисващи имота, при имоти държавна собственост, или от Областния управител.
  2. От ръководителя на съответното предприятие, организация и др., при имоти притежавани от юридически лица.
  3. При сгради етажна собственост при спазване на изискванията на ПУРНЕС, с протокол на Общото събрание на етажната собственост.
  4. От физическото лице, собственик на имота.

(3) Проектът за РИЕ по ал.1, т.3, трябва да бъде комплектован, както следва:

  1. Ситуационно решение върху кадастрален лист с отбелязани съседни вече монтирани РИЕ, доколкото има такива.
  2. Архитектурно-дизайнерски проект в подходящ мащаб.
  3. Снимки, колажи, фотомонтажи и др. и материали, доказващи адаптацията на РИЕ в градската среда, посочващи и съседни вече монтирани РИЕ, доколкото има такива.
  4. Конструктивен проект (ако е необходимо) или становище с указания за изпълнение.
  5. Инсталационен проект за ел.част в случаите на светлинни реклами.
  6. Обяснителна записка.

(4) Документите и материалите по ал.3 се представят в три екземпляра, изработени и подписани от правоспособен архитект и инженер, когато е необходимо.

Чл.25. (1) Главният архитект на общината се произнася по искането за разполагане на РИЕ в срок до 30 дни от постъпването му, като:

  1. Издава виза за проучване и проектиране за видовете външна реклама, за които се изисква разрешение за строеж, с която се определят конкретни изисквания след произнасяне с решение на ОЕСУТ.
  2. Предоставя допълнителна информация относно одобрени схеми и унифицирани проекти за разполагане на РИЕ, задължителни за прилагане на територията на общината.
  3. Издава разрешение за поставяне или разрешение за строеж при определени условия в зависимост от конкретния случай.
  4. Постановява мотивиран отказ, в случаите когато:

а) РИЕ не отговарят на изискванията на наредбата и други нормативни документи;

б) (отмемена  с реш № 136/02.10.2017 г. на АС –Кърджали)  

в) вече има издадено друго разрешение за разполагане на РИЕ върху или в непосредствена близост до мястото, посочено от заявителя или е постъпила друга молба с по-ранна дата за разполагане на РИЕ върху същото място;

г) заявеният РИЕ не се вписва в прилежащия градски архитектурен дизайн;

д) РИЕ вече е монтиран без разгледани и одобрени проекти;

е) не са спазени писмените указания на ОЕСУТ.

(2) При необходимост, в срока по ал.1, ОЕСУТ може да поиска от заявителя да допълни или коригира представените документи, както и да съгласува представения проект с органите на КАТ, РСПАБ, НИПК, ВиК, Електроразпределение, пътна сигнализация, РПС - Крумовград и др., като в тези случаи общинските органи се произнасят в 10 дневен срок след изпълнението на горните изисквания.

Чл. 26. (1) (изменена – решение № 470/20.09.2006г.) Ползването на общински имоти, сгради и съоръжения за разполагане на РИЕ се извършва въз основа на договор за наем или документ за платена такса, който се сключва от кмета на общината за срок до 5 години, след представяне на одобрен проект.

(2) (изменена – решение № 470/20.09.2006г.) Ползването на общински имоти за разполагането на информационно-указателни табели се извършва въз основа на договор за наем или документ за платена такса, сключен от кмета на общината със собственика, наемателя или ползвателя на обекта, чиято дейност или местоположение указват.

Чл. 27. (1) (изменена – решение № 470/20.09.2006г.) Физическите и юридическите лица, заплащат месечни наеми или такси за разполагане на РИЕ върху общински имоти. За кв.м. рекламна площ месечната такса е както следва:

ПЛОЩ

в гр.Крумовград

в селата

едностранно

(лв./кв.м)

двустранно

(лв./кв.м)

едностранно

(лв./кв.м)

двустранно

(лв./кв.м)

до 0,5 кв.м

3

5

2

3

от 0,51 до 6 кв.м

6

7

4

5

от 6,01 до 18 кв.м

5

6

3

4

над 18 кв.м

4

5

2

1

(2) (изменена – решение № 470/20.09.2006г.) Размера на наемната цена се определя при условията и реда на Наредбата за условията и реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество приета от ОбС-Крумовград.

Чл. 28. (1) (изменена – решение № 470/20.09.2006г.) Издаването на разрешението за поставяне на РИЕ става след представяне на одобрен проект и договор за наем или документ за платена такса в случаите, когато се ползва общински имот.

(2) (изменена – решение № 142/2017 г. на АС и реш. № 3835/2018 г. на ВАС.) Разрешението за поставяне губи действие 6 месеца след датата на издаването му, ако РИЕ не са поставени.

Чл. 29. Коректността на извършения монтаж (при липса на монтаж – на изпълнението) по отношение на параметрите на одобрения проект се удостоверява с констативен протокол, подписан от собственика на РИЕ и отдел “ТРБ” при Общинска администрация – Крумовград.

РАЗДЕЛ ІХ

КОНТРОЛ И АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

 

Чл.30. Контролът по спазване на изискванията на настоящата наредба се осъществява от кмета на общината или упълномощени от него длъжностни лица.

Чл.31. (1) За разполагане на РИЕ без разрешение от общинските органи, на виновните лица се налага глоба, а на едноличните търговци и юридическите лица – имуществена санкция от 50 до 300 лв., освен ако по друг нормативен документ не подлежи на по-тежко наказание. При повторно нарушение глобата или имуществената санкция е от 100 до 500 лв.

(2) За разполагане на РИЕ, които не отговарят на изискванията на тази наредба или са разположени на неразрешени места, на виновните лица се налага глоба, а на едноличните търговци и юридическите лица – имуществена санкция от 30 юо 200 лв., освен ако по друг нормативен документ не подлежи на по-тежко наказание. При повторно нарушение глобата или имуществената санкция е от 50 до 300 лв.

(3) Разположени в нарушение на настоящата наредба РИЕ без отбелязан собственик се демонтират в 5-дневен срок, след констатация, от и за сметка на общината.

(4) При констатирани разположени РИЕ в нарушение на настоящата наредба с отбелязан собственик, на същият се дава срок от 10 дни да демонтира съоръженията. При неспазване на посочения срок се пристъпва към демонтаж по смисъла на ал.3 и на виновното лице се налага глоба, а на едноличните търговци и на физическите лица – имуществена санкция в размер от 50 до 200 лв.

(5) Същите санкции се налагат и на собствениците и управителите на етажната собственост, които са допуснали поставянето на реклами, несъобразени с изискванията на тази наредба.

Чл.32. (1) Органите по чл.30 могат да задължат собствениците на РИЕ, които са неизправни, в лош външен вид или не отговарят на изискванията на тази наредба, да ги приведат в изправност или да ги демонтират в 10-дневен срок от уведомлението.

(2) За неизпълнение в срок на предписанията на общинските органи по ал.1, на виновните лица се налага глоба, а на едноличните търговци и юридическите лица – имуществена санкция от 30 до 100 лв.

(3) След влизане в сила на наказателното постановление по ал.2, РИЕ се премахват със заповед на кмета на общината за сметка на собственика.

Чл.33. (1) Актовете за констатирани нарушения се съставят от длъжностни лица, определени от кмета на община Крумовград.

(2) Наказателните постановления се издават от кмета на общината.

(3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

 

  1. (1) Собствениците на заварените РИЕ, с изключение на елементите с временен характер, са длъжни да приведат всички вече разположени РИЕ в съответствие с изискванията на тази наредба в 3-месечен срок от влизането й в сила.

(2) За изпълнение на предходната алинея, отдел “ТРБ” при Общинска администрация, в 1-месечен срок от влизането в сила на тази наредба, след оглед на място, дава писмени указания за привеждането на РИЕ в съответствие с изискванията или за премахването им.

(3) РИЕ, за които след направения оглед по ал.2, се установи, че нямат собственик се демонтират в 3-месечен срок за сметка на общината.

  1. Наредбата влиза в сила в 10–дневен срок от датата на приемането й.
  • 4. Наредбата е приета от Общински съвет – Крумовград с Решение № 418 от 31.03.2006 година на основание чл.22, ал.1, във връзка с. чл.21, ал.1, т.13 от ЗМСМА и чл.57 от ЗУТ и изменена и допълнена с решение № 470 от 20.09.2006 година; обявена нищожност на разпоредбата на чл.7, ал.2, т.8 и отменена разпоредбата на чл.25, ал.1, т.4 , б”б”с реш № 136/02.10.2017 г. на АС –Кърджали; реш. № 141 /2017 на АС Кърджали    и решение №3835/2018 на ВАС
  • Посещения: 1607

Намерете ни във Facebook

 

За връзка с община Крумовград

Logo Footer

гр. Крумовград п.к. 6900,
пл. България №5
ЕИК: 000235913
За връзка с община Крумовград

minkrum@krumovgrad.bg

тел: 03641 / 20 10, 20 11, Вътрешен 163
факс: 03641 / 70 24
Работно време: 8.00 - 17.00
Дежурни по ОСС в Община Крумовград: 03641 / 20-00,
мобилен: 0886073399

 

Къде се намираме:

kg map